mbtn
רשלנות רפואית באיחור אבחון מחלת סרטן ומחלות אחרות

רשלנות רפואית באיחור אבחון מחלת סרטן ומחלות אחרותמעודכן 2024

אודות מחלת הסרטן: סרטן המעי הגס וסרטן השד

מהי רשלנות רפואית בגין איחור באבחון מחלת הסרטן ומחלות אחרות ?

כיצד בוחנים את קיומה של רשלנות רפואית בגין איחור באבחון מחלת הסרטן ומחלות אחרות ?
 

כיצד ניתן לקבל פיצויים משמעותיים בגין איחור באבחון מחלת הסרטן ומחלות אחרות?

כיצד יש להגיש תביעת רשלנות רפואית בגין גילוי מאוחר של מחלה או איחור באבחון סרטן?

השלבים להגשת תביעה בין רשלנות רפואית בעקבות איחור באבחון מחלת הסרטן

כיצד, אם כן, בוחרים את משרד עורכי הדין הנכון בטיפול ברשלנות?

 

אודות מחלת הסרטן

לצערנו, קיימים סוגים שונים של גידולים סרטניים. ככלל, גידול סרטני עשוי להתפתח בכל איבר בגוף, כאשר ישנם גידולים שפירים, שלא מהווים סכנת חיים, וישנם גידולים ממאירים, אשר ללא טיפול, עשויים לגרום לנזקים פיזיים חמורים, ואף למותו של החולה. סוגי הסרטן השכיחים הם סרטן השד וסרטן המעי הגס. הטיפולים העיקריים הם הקרנות, טיפולי כימותרפיה, טיפולים ביולוגיים וניתוחים.

בהתאם להחלטת הצוות הרפואי, יש להתאים את הטיפול במחלה לסוג הגידול, מיקומו, גודלו, לגילו של המטופל ומצבו הבריאותי, וכדומה. כאמור, אבחון מוקדם הוא נקודת מפתח ביכולת לטפל ביעילות המחלה, ולהגדיל את סיכויי החלמתו של המטופל.

סרטן המעי הגס

המעי הגס הוא איבר בעל תפקיד מרכזי במערכת העיכול שלנו, ולצערנו, גידולים סרטניים מתפתחים בו באופן תדיר. תסמיני מחלת הסרטן, במעי הגס, הם בעיקר כאבי בטן ודם בצואה. אבחון המחלה נעשה על ידי בדיקת דם לצורך גילוי דם סמוי בצואה, וכן באמצעות בדיקת קולונוסקופיה.

רשלנות באבחון סרטן המעי הגס, עשויה להתרחש, למשל, כאשר המטפל לא מפנה את המטופל לבדיקות מסוג זה, דבר אשר גורם למחלה להמשיך להתפשט באין מפריע וללא טיפול מתאים. בנוסף, קיימים מקרים של אבחון שגוי אצל המטופל. הדבר עשוי לנבוע, לעיתים, מביצוע רשלני של בדיקת קולונוסקופיה או בשל אי מתן הנחיות מתאימות למטופל כהכנה לבדיקה, דבר אשר יכול להשפיע על תוצאות הבדיקה. כאמור, לרוב אבחון מאוחר הוא הגורם לרשלנות רפואית במחלת הסרטן, אך עשויים להיות מקרים בהם הטיפול שניתן למחלה והמעקב הרפואי שנערך למטופל היו רשלניים, וגרמו לנזקים בלתי הפיכים וכפועל יוצא מכך ברי פיצוי.

סרטן השד     

סרטן השד הוא סוג סרטן ייחודי בכך שבאמצעות אבחון מוקדם, סיכויי ההחלמה ממנו עומדים על 90%. הסימפטומים העיקריים של המחלה הם כאבים בבית השחי או בשד, ושינוי בגודל השד או בצורתו.  גם במקרה זה, כאשר המטופלת מדווחת על הופעה של אחד או יותר מהסימפטומים, ובפרט כאשר ישנם גורמי סיכון, על הרופא המטפל להפנות אותה לבדיקות המתאימות (בדיקת ממוגרפיה, אוטראסאונד, וביופסיה). מקום בו הרופא המטפל לא מפנה את המטופלת לביצוע בדיקות ומעקב רפואי, הוא מעכב בכך את אבחון המחלה, ובכך הוא פוגע בסיכויי ההחלמה של המטופלת. כמו כן, רשלנות רפואית בסרטן השד עשויה להתבטא גם ברשלנות בפענוח תוצאות הבדיקות השונות ובבחירה לא נכונה של שיטת הטיפול.

מהי רשלנות רפואית בגין איחור באבחון מחלת הסרטן ומחלות אחרות?

כאמור, ככל שהאבחון יהיה מוקדם יותר, סיכויי ההחלמה של המטופל יהיו גבוהים יותר. מקורם של רוב המקרים של רשלנות רפואית בסרטן הוא באבחון מאוחר, אך יש לציין שקיימים מקרים של רשלנות גם בכל הנגוע למתן ואופי טיפול לא מתאים והיעדר מעקב רפואי ראוי. אבחון מחלת הסרטן מתחיל לרוב בעקבות תלונות של המטופל על תופעות גופניות שונות ועל כאבים. תלונות אלו צריכות לעורר את חשדו של הרופא המטפל. קיימים נהלי טיפול עבור מקרים אלו, והם מחייבים המשך בירור וקיום בדיקות רפואיות. הצורך בבירור גדול יותר כאשר מדובר במטופל בעל גורמי סיכון מיוחדים ככון גיל, עישון, השמנת יתר, והיסטוריה משפחתית של מחלת הסרטן. אי הפניית המטופל לביצוע בדיקות מתאימות, עשוי לעכב את אבחון המחלה, ובכך לגרום להתפשטות הגידול, ולפגוע בסיכויי ההחלמה. מדובר בסטייה מסטנדרט הטיפול הסביר, ולפיכך מקרים אלו נופלים בהגדרה של רשלנות רפואית.

כיום, אחד מגורמי התמותה העיקריים הוא מחלת הסרטן. הסיכוי להחלים מן המחלה תלוי במידה רבה באבחון מוקדם שלה. למרבה הצער, קיימים מקרים רבים של רשלנות רפואית באבחון סרטן, דבר הפוגע משמעותית בסיכויי ההחלמה.

ראשית, חשוב לדעת שלא כל טעות בשיקול דעתו של הגורם המטפל, ולא כל תוצאה בלתי רצויה של הטיפול הרפואי תיחשב לרשלנות רפואית.

כאשר אדם קיבל טיפול רפואי, אשר חרג מסטנדרט הטיפול המקובל, ונגרם לו נזק פיזי ממשי, מדובר, לכאורה, ברשלנות רפואית. במצב זה, למטופל קמה עילת תביעה נזיקית נגד הגורם המטפל. במסגרת תביעה זו יכול המטופל לדרוש פיצוי כספי בגין הנזקים אשר נגרמו לו עקב הטיפול הרשלני. רשלנות רפואית יכולה להתרחש בכל סוג של טיפול רפואי, ובכל שלביו, החל מאבחון ועד לטיפול ומעקב רפואי. כמו כן, רשלנות רפואית יכולה להתרחש הן במעשה והן במחדל, כלומר אי נקיטת פעולה מקום שהיה נדרש לפעול.

כיצד בוחנים את קיומה של רשלנות רפואית איחור באבחון מחלת הסרטן ומחלות אחרות?

בכדי להוכיח קיומה של רשלנות רפואית, יש לברר האם המטפל הסביר היה פועל באופן שונה מהאופן בו פעל הרופא של המטופל, והאם בכך היה מונע את הנזק שנגרם למטופל. הוכחתה של הרשלנות הרפואית נעשית לרוב על ידי הבאת חוות דעת רפואית של מומחה. בחוות דעת זו, יש להציג את האופן שבו חרג הרופא מסטנדרט הטיפול הסביר, וכן לבסס קשר סיבתי בין הנזק שנגרם למטופל לבין הטיפול הרשלני שקיבל. ביסוס בקשר הסיבתי הוא ענין מהותי, כך שלא מספיק להראות שהטיפול היה רשלני, אלא יש להוכיח שהנזק נגרם מהטיפול עצמו, ולא היה קורה בכל מקרה עקב גורמים אחרים.

כיצד ניתן לקבל פיצויים משמעותיים בגין איחור באבחון סרטן או מחלות שונות?

סרטן, התקפי לב ואירועים מוחיים הן מחלות שכיחות. לצערנו, במחלות אלו ובמחלות נוספות, מתגלים מקרים של רשלנות רפואית. המקרים הנפוצים בהם מתקיימת הרשלנות הרפואית הן מצבים בהם החולה מתלונן בפני הרופא על תסמינים שונים כגון הקאות, כאבים, טשטוש ראייה וכדומה. תסמינים אלו צריכים לעורר את חשדו של הרופא המטפל, ובעקבות כך עליו לבצע בדיקות כדי לבחון את החשדות. אם הדבר לא נעשה, ועקב כך יש איחור באבחון המחלה באופן שגורם לנזק בלתי הפיך, אזי מדובר ברשלנות באבחון.

כיצד יש להגיש תביעת רשלנות רפואית בגין גילוי מאוחר של מחלה או איחור באבחון סרטן?

חולה שמחלתו התגלתה באיחור רשאי להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באבחון, וכן בני משפחתו יכולים להגיש תביעה כזו.

אלו השלבים להגשת תביעה בין רשלנות רפואית בעקבות איחור באבחון מחלת הסרטן:

  1. פגישת ייעוץ עם עורך דין המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית.
  2. איסוף כלל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים על ידי עורך הדין.
  3. איתור רופא מומחה, והעברת המסמכים הרפואיים אליו לבדיקתו את החומר הרפואי.
  4. הכנת חוות דעת רפואית (במידה והרופא המומחה קובע שלדעתו הייתה רשלנות רפואית).
  5. הכנת כתב תביעה על ידי עורך הדין, וצירוף חוות הדעת הרפואית. אם עורך הדין מעריך, לאחר קבלת חוות בדעת של המומחה, את גובה הנזק בסכום הנמוך מ – 2.5 מיליון ש”ח, הוא יגיש את התביעה לבית משפט השלום. אם הוא מעריך שהנזק הוא למעלה מכך, יגיש את התביעה לבית המשפט המחוזי.
  6. ניהול התביעה על ידי עורך הדין בבית המשפט במטרה להשיג פיצויים עבור הלקוח. פעמים רבות התביעות מסתיימות בפשרה בסכום שהוסכם על ידי שני הצדדים.

הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בשל איחור בגילוי מחלת הסרטן ומחלות אחרות

אם כך, ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור בגילוי מחלת הסרטן ומחלות אחרות, כאשר ניתן להוכיח את שלושת המרכיבים הבאים:

  1. קיומה של חובת זהירות בין הרופא המטפל לבין המטופל, והפרתה: לכל רופא יש חובת זהירות כלפי מטופליו. הפרה של חובה זו מתקיימת כאשר הוא חורג מסטנדרט הטיפול הסביר. כדי להוכיח סטייה כזו, יש להוכיח שרופא סביר אחר היה פועל באופן שונה באותן הנסיבות ומונע את הנזקים של המטופל.
  2. קיומו של נזק פיזי ממשי למטופל: למטופל נגרם נזק גופני ממשי. נזק זה הוא ארוך טווח, ויש לו השלכות משמעותיות על איכות חייו של המטופל.
  3. קיומו של קשר סיבתי: הנזק נגרם כתוצאה מהפרת חובת הזהירות של הרופא, ולא היה נוצר לולא רשלנותו.

לצורך הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום זה. ייצוג בתחום זה דורש מומחיות משפטית רבה, הכרת המערכת הרפואית, ובקיאות רבה במושגים הרפואיים.

כיצד אם כן בוחרים את משרד עורכי הדין הנכון בטיפול בתיק רשלנות?

כאשר מגיעים לבחור את משרד עורכי הדין בתחום הרשלנות הרפואית חשוב לבחור משרד מקצועי, אמין ובעל התמקצעות בתחום הספציפי.

משרד עורכי הדין ונוטריון – ברק נבות הנו משרד בעל ותק של 20 שנה ועוסק בדיני הנזיקין והביטוח, ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ונגישות.

עורך הדין והנוטריון ברק נבות ייצג את המוסד לביטוח לאומי (יועץ משפטי חיצוני למוסד לביטוח לאומי) במשך שנים רבות וצבר נסיון של אלפי תיקים. בהמשך חדל מייצוג המוסד לביטוח לאומי והחל לשרת את הציבור הרחב כנגד המוסדות הממשלתיים.

נסיונו הרב של עורך הדין והנוטריון ברק נבות ב-18 השנים האחרונות, כמו גם הכרתו את המטרייה משני צידי המתרס, מהווה יתרון בולט כאשר בוחרים עורך דין בטיפול ברשלנות רפואית, ביטוח לאומי, נזיקין וביטוח ונגישות.

משרד עורכי הדין והנוטריון ברק נבות עוסק אך ורק בתיקים בנושאים הרשלנות הרפואית, ביטוח לאומי, נזיקין וביטוח ונגישות.

 

התחומים בהם מטפל משרדנו:

רשלנות רפואית במעקב רפואי

רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואי בלידה

רשלנות רפואית הפריה

רשלנות רפואית בקרדיולוגיה

רשלנות רפואית באונקולוגיה

רשלנות רפואית בפנימית

רשלנות רפואית בבדיקות הדמיה

איחור באיבחון מחלת סרטן

רשלנות רפואית בניתוח

שיתוק מוחין

התקפי לב ואירועים מוחיים

תאונות בעבודה

מחלות מקצוע

מיקרוטראומה

נכות כללית

בקשה לפטור ממס הכנסה

ניידות

ילד נכה

נפגעי פעולות איבה

זקנה וסיעוד

אובדן כושר עבודה

מחלות קשות ופוליסות ביטוח.

משרדנו אף מייצג את לקוחותיו בפני הוועדות הרפואיות כמו גם בערעורים על החלטותיו וכן בפני בית הדין האזורי והארצי לעבודה.

משרדנו ידע לטפל בענינך המשפטי ולמקסם את זכויותיך. 

 

 

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות עם משרדנו